Blog

Piotr S Projektowanie
17.06.2021
OCEŃ WPIS:
średnia ocen: 5/5 - 1 głosów

Przygotowanie projektu. Na co warto zwrócić uwagę.

Drogi Czytelniku, ten wpis ma przybliżyć Ci zagadnienie związane z przygotowaniem projektu do druku. Krok po kroku zaprezentujemy elementy, na które trzeba zwrócić uwagę, aby zminimalizować ryzyko błędu. Każdy druk będzie miał swoje specyficzne wytyczne, które należy skonsultować z drukarnią, w której zlecamy wydruk projektu. Tutaj postaramy się poruszyć zagadnienie, które w mniejszym lub większym stopniu są uniwersalne dla różnych rodzajów druku.

TYP PLIKU – FORMATY GRAFIKI WEKTOROWEJ i RASTROWEJ

Zacznijmy od zagadnienia typu pliku/rozszerzenia, w jakim zapiszemy nasz projekt. Największą pewność dadzą nam grafiki wektorowe (obiektowe) czyli takie, które są stworzone z figur geometrycznych – obiekty można dowolnie modyfikować bez utraty jakości. Najpopularniejsze formaty zapisu grafiki wektorowej to PDF, SVG, EPS, AI, CDR.

Często w projektach osadzamy bitmapy – obrazy cyfrowe, złożone z pikseli. W przypadku takich elementów musimy pamiętać o odpowiedniej rozdzielczości. Z reguły będzie to 300 dpi, ale w przypadku druku wielkoformatowego ta wartość będzie niższa. Najpopularniejsze rozszerzenia plików to JPEG, TIFF, PNG, PSD.

TEKSTY, CZCIONKI, FONTY…

Jednym z podstawowych zagadnień jest zamiana tekstów w projekcie na krzywe, czyli zamiana liter na kształty. Dzięki temu niezależnie jakiego kroju użyjemy, zostanie on wyświetlony poprawnie na dowolnym komputerze.

SPADY

Jest to część naszego projektu, która zostanie usunięta podczas docinania projektu do konkretnego rozmiaru. Grafika, którą tworzymy musi być nieco większa niż docelowy rozmiar projektu (+/- 5 mm). Pozwoli to uniknąć niezadrukowanych elementów przy skraju projektu, jeśli np. kartka krzywo się ułoży lub nóż będzie miał lekkie przesunięcie.

TRYB KOLORÓW - CMYK

Najczęściej przygotowujemy projekt w trybie kolorów CMYK. Skupmy się więc na CMYK – jest to skrót od nazw 4 kolorów bazowych farb C – cyjan (niebieski), M – magenta (odcień czerwieni), Y – yellow (żółty), K – black (czarny). Kolory powstają na zasadzie procentowego mieszania  czterech składowych.

Mamy nadzieję, że opisane  w tym wpisie zagadnienia będą przydatne w tworzeniu Waszych projektów. Jeśli macie jakieś pytania zapraszamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy.

POPRZEDNIE WPISY
OCEŃ WPIS:
średnia ocen: 5/5 - 1 głosów
zostaw komentarz
zDQgpPxd90g1pdU4NZI6 13-09-2022

jXUCe5AX6tPAPtY3TcOiKMPzC3prZcXg8143p9RxX9LveodaeuSExvL3l4XIfRjruZKMlVPPoIsuybUD9OymcEafViArVLlG6SpboI5oCf52Lm4xLXGB04UaCKLu7Pq

Zaufali nam
Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.